Збірка поезій «Vita Memoriae» (життя пам’яті) — це останній твір, над яким працював Лесь Танюк, — поет і перекладач, режисер і мистецтвознавець, дисидент-шістдесятник, засновник легендарного Клубу Творчої Молоді (КТМ), Голова Національної спілки театральних діячів і засновник Всеукраїнського товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса, народний депутат ВР I-V скликань, людина енциклопедичних знань та високої культури… Не випадково люди, що були вражені універсалізмом та душевним талантом Леся Танюка, називали його «Лицарем культури», «Воїном честі», «Охоронцем історичної пам’яті»…
Вірші в збірці подані за хронологічним принципом написання, але відповідними циклами, де цей принцип може бути і порушено. Отже, маємо «Інтродукцію» — і три цикли: «Omnia vincit amor» («Кохання долає все»), «Urbi et orbi» (громадянська лірика), «Totus mundus agit histrionem» («Весь світ грає комедію» — за театральними мотивами). Завершують збірку «Вибрані переклади».
Окремо треба тут сказати і про російськомовні вірші періоду московської еміграції, які, з огляду на видавничу політику «Смолоскипа», даємо в прекрасному і точному перекладі Станіслава Чернілевського.
Видавництво «Смолоскип» було засноване українськими політичними емігрантами у 1967 році у м. Балтимор, США. У 1992 році перенесено в Україну. «Смолоскип» видає спогади дисидентів та політв'язнів, видання з політології, історії, дисидентського руху, а також українську класичну літературу та літературознавчі дослідження. З 1995 року проводить літературний конкурс для молодих авторів. Працює українська книгарня та інтернет-магазин «Смолоскип і компанія».