ВСТУП
У 2014–2018 рр. Україна відзначила щонайменше шість столітніх ювілеїв, пов’язаних з Українськими січовими стрільцями (УСС, усуси, усусуси). Передусім це: створення леґіону УСС (1914); три його значні бої — на горі Маківка (1915), нині у Сколівському р-ні Львівської обл., на горі Лисоня (1916), що неподалік м. Бережани, і поблизу с. Конюхи (1917), нині Козівського р-ну Тернопільської обл.; похід на Наддніпрянщину для допомоги Українській Народній Республіці (1918); активна участь у Листопадовій національно-демократичній революції 1918 р. на західноукраїнських землях.
У боях Українські січові стрільці разом із союзниками, австро-угорськими, німецькими й турецькими підрозділами, зійшлися в герці з віковічним ворогом України — російськими загарбниками, які прагнули захопити непідвладні їм західноукраїнські землі. Ціною значних втрат серед стрілецтва ворожий наступ було зупинено.
Особливо кровопролитними були бої на теренах Тернопільщини, які леґіон УСС вів проти ворогів упродовж другої половини 1915 – початку 1918 р. Сотні молодих патріотів загинули, були поранені та потрапили в полон. Важко знайти місцевість між річками Золота Липа та Збруч, де б не було стрілецьких могил, на яких, поряд із прізвищами полеглих борців, були викарбувані призабуті вже написи, сумні й водночас горді: «Впав за волю України». Своєю боротьбою стрільці здобули чимало відзначень і похвал, викликали пошану й симпатії союзників, змусили рахуватись із собою ворогів.
Об’єднуючи кращi сили української молодi, захопленої iдеєю вiдбудови власної держави й об’єднання всiх гiлок українського народу, леґiон УСС у роки Першої свiтової вiйни перетворився у своєрiдний вiйськово-полiтичний органiзм, у середовищi якого тривав невпинний пошук найефективнiших шляхiв досягнення поставленої мети. Результати такої дiяльностi вплинули позитивно на весь подальший хiд нацiонального розвитку українського суспiльства.
З почину леґіону УСС постали Українська галицька армія (УГА) та київськi Сiчовi стрiльцi, які відіграли значну роль у національно-визвольних змаганнях. Без масового героїзму стрілецтва, його самопожертви та подвижницької діяльності не мислимо собі формування Української вiйськової органiзацiї, Органiзацiї українських нацiоналiстiв, Української повстанської армiї…
У стрiлецькій ідеї черпають наснагу нинішні борці за волю України, які з 2014 р. відважно захищають Батьківщину проти віроломної аґресії російської регулярної армії та російських терористів! Зокрема, спадкоємність добровольчої традиції УСС чітко прослідковується в таких українських військових підрозділах, сформованих із добровольців, як «Азов», «Айдар», «Дніпро», Добровольчий український корпус, «Донбас», «Тернопіль» тощо.
На прикладах боротьби усусів, котрі понад сто років тому добровільно пішли захищати рідний край від захланного ворога, вчаться патріотизму школярі та студенти.
У тематичному різнобарв'ї джурівських видань вирізняються книги, що висвітлюють національно-визвольні змагання, краєзнавча, художня література, есеїстика, спогади, літературознавство, дитяча література.