На Львівському Книжковому ярмарку презентували новинку серії «Українська Поетична Антологія (УПА)»

На Львівському Книжковому ярмарку презентували новинку серії «Українська Поетична Антологія (УПА)»

Презентація «Палімпсестів» Василя Стуса на Книжковому ярмарку.

 

Учасниками події були Іван Малкович — директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», Галина Степанова — акторка та співавторка видання серії і Костянтин Москалець — поет, прозаїк, перекладач, літературний критик, член Національної спілки письменників України та Асоціації Українських письменників.

 

«Це презентація книги особливого поета, якого я хотів видати у цій серії якнайшвидше, але, як писав Рильський, «опасувався»... бо все ж хотілося зібрати якомога більше, і щоб читачі, а надто молоді читачі, не побачили у постаті Василя Стуса передовсім героя, мученика, а поета потім. І от я хотів, щоб у цій книжці читач побачив передовсім поета» — розпочав презентацію Іван Малкович.

 

Обговорили багатогранність Стуса, особливу увагу приділили  саме  поетичній діяльності.

«Вся суть твоя – лише в поеті, а решта – тільки перегній, що живить корінь», – цитував митця Москалець.

 

Також Москалець не раз наголошував, що сприймає автора «Палімпсестів» насамперед як поета:

«Я досі переконаний, що ми маємо читати його всього, щоб осягнути велич цієї особистості — неспівмірної із тим часом, із реаліями, із станом суспільства — геть занепащого, геть заляканого, застрашеного, де було повно стукачів. І у такому суспільстві раптом з’являється такий Стус, який не боїться сказати слово та виступити проти достойників тодішніх злочильників-письменників, літературних генералів. Він не боїться сказати слово. Він нам показує приклад морального авторитета».

 

Іван Малкович звернув увагу слухачів на те, що дата презентація видання, без запланованості, є датою смерті Стуса.

 

Галина Степанова цитувала цікаві моменти із життя дисидента, декламувала його вірші та уривки листів. Розповідаючи про період ув’язнення поета, пані Галина звернула увагу слухачів на декорацію сцени:

«Зовсім не випадково тут яблука, горіхи, калина, бо це було за щастя — посилка».

 


Львівський книжковий ярмарок «Форум видавців»
15-19 вересня 2021 р